Announcement

Collapse
No announcement yet.

$5 per week Food Storage Plan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • $5 per week Food Storage Plan

    This is an oldie, but a goodie for those who are new to this. I shameless cut and pasted it from another site and don't recall the name of it.

    Food storage for $5 a week. What you are supposed to do is set aside $5 a week and then buy specific items each week. You have a kitty set aside that you put the $5 in and you can't touch it for any reason but to buy the food storage item for that week. You put in whatever remaining change you have back into the kitty. Some things in the beginning are going to be cheap and then later will be more expensive. In order to pay for the expensive stuff later you need to keep the leftover money in the kitty.

    Week 1: Two cans tuna fish, 2 boxes salt
    Week 2: 5 boxes of Macaroni and Cheese, 4 cans tomato soup
    Week 3: 3 cans mushroom soup, 1 2.5 lb peanut butter
    Week 4: 1 bottle vitamins
    Week 5: 4 cans tomato soup, 1 10 lb powdered milk
    Week 6: 1 bottle aspirin (500 tablets)
    Week 7: 1 100 lb container wheat
    Week 8: 1 5 lb powdered milk
    Week 9: 1 5 lb honey
    Week 10: 4 cans tuna, 4 boxes macaroni and cheese
    Week 11: 1 10 lb sugar, 1 box salt
    Week 12: 4 cans mushroom soup
    Week 13: 1 bottle vitamins
    Week 14: 1 100 lb wheat
    Week 15: 1 box macaroni and cheese
    Week 16: 1 5 lb honey
    Week 17: 2 cans tuna, 4 can tomato soup
    Week 18: 1 10 lbs sugar
    Week 19: 1 100 lbs of wheat
    Week 20: 2 10lbs of sugar
    Week 21: 1 10lb powdered milk
    Week 22: 1 can mushroom soup, 1 10 lb sugar
    Week 23: 1 can tuna, 4 cans tomato soup, 1 10 lbs sugar
    Week 24: 1 10 lbs sugar
    Week 25: 2 cans tuna, 2 cans mushroom soup
    Week 26: 1 100 lb wheat
    Week 27: 3 10 lbs sugar
    Week 28: 1 10 lb sugar
    Week 29: 1 10 lb powdered milk
    Week 30: 2 10 lb sugar
    Week 31: 1 can tuna, 3 cans mushroom soup
    Week 32: 1 can tuna, 4 cans tomato soup
    Week 33: 1 100 lb wheat
    Week 34: 2 cans tuna, 1 box salt
    Week 35: 1 10 lb powdered milk
    Week 36: 2 10 lb sugar
    Week 37: 4 cans tomato soup, 2 boxes salt
    Week 38:
    Week 39: 1 100 lb wheat
    Week 40: 1 10 lb powdered milk
    Week 41: 3 10 lb sugar
    Week 42: 2 cans tomato soup, 1 10 lb sugar
    Week 43: 2 cans tomato soup, 2 cans mushroom soup
    Week 44:
    Week 45: 1 10 lb powdered milk
    Week 46: 4 cans tomato soup, 4 cans mushroom soup
    Week 47: 1 10 lb powdered milk
    Week 48: 4 cans mushroom soup, 1 10 lb powdered milk
    Week 49: 7 cans of tomato soup
    Week 50: 7 cans of mushroom soup
    Week 51: 2 10 lbs sugar, 1 box salt

    A few weeks you will have "off" to replenish the kitty. I haven't figured it out myself, but by the end you should have 700lbs of
    wheat, 240 lbs sugar, 40 lbs of powdered milk, 13 lbs of salt, 10 lbs of honey, 5 lbs of peanut butter, 45 cans of tomato soup, 32 cans mushroom soup, 15 cans tuna fish, 10 macaroni and cheese dinners, 500 aspirin, and 730 multiple vitamins plus they suggest adding 6lbs of dried yeast and 6 lbs of shortening and this should be enough to sustain 2 people for a year. For every 2 people you have in your family add $5 more and double or triple the amount of whatever you are buying that week. I hope this makes sense and if you have any questions let me know. For those of you not in the US, you'll have to figure out the equivalents yourself.

  • #2
    Originally posted by West Texas! View Post
    This is an oldie, but a goodie for those who are new to this. I shameless cut and pasted it from another site and don't recall the name of it.

    Food storage for $5 a week. What you are supposed to do is set aside $5 a week and then buy specific items each week. You have a kitty set aside that you put the $5 in and you can't touch it for any reason but to buy the food storage item for that week. You put in whatever remaining change you have back into the kitty. Some things in the beginning are going to be cheap and then later will be more expensive. In order to pay for the expensive stuff later you need to keep the leftover money in the kitty.

    Week 1: Two cans tuna fish, 2 boxes salt
    Week 2: 5 boxes of Macaroni and Cheese, 4 cans tomato soup
    Week 3: 3 cans mushroom soup, 1 2.5 lb peanut butter
    Week 4: 1 bottle vitamins
    Week 5: 4 cans tomato soup, 1 10 lb powdered milk
    Week 6: 1 bottle aspirin (500 tablets)
    Week 7: 1 100 lb container wheat
    Week 8: 1 5 lb powdered milk
    Week 9: 1 5 lb honey
    Week 10: 4 cans tuna, 4 boxes macaroni and cheese
    Week 11: 1 10 lb sugar, 1 box salt
    Week 12: 4 cans mushroom soup
    Week 13: 1 bottle vitamins
    Week 14: 1 100 lb wheat
    Week 15: 1 box macaroni and cheese
    Week 16: 1 5 lb honey
    Week 17: 2 cans tuna, 4 can tomato soup
    Week 18: 1 10 lbs sugar
    Week 19: 1 100 lbs of wheat
    Week 20: 2 10lbs of sugar
    Week 21: 1 10lb powdered milk
    Week 22: 1 can mushroom soup, 1 10 lb sugar
    Week 23: 1 can tuna, 4 cans tomato soup, 1 10 lbs sugar
    Week 24: 1 10 lbs sugar
    Week 25: 2 cans tuna, 2 cans mushroom soup
    Week 26: 1 100 lb wheat
    Week 27: 3 10 lbs sugar
    Week 28: 1 10 lb sugar
    Week 29: 1 10 lb powdered milk
    Week 30: 2 10 lb sugar
    Week 31: 1 can tuna, 3 cans mushroom soup
    Week 32: 1 can tuna, 4 cans tomato soup
    Week 33: 1 100 lb wheat
    Week 34: 2 cans tuna, 1 box salt
    Week 35: 1 10 lb powdered milk
    Week 36: 2 10 lb sugar
    Week 37: 4 cans tomato soup, 2 boxes salt
    Week 38:
    Week 39: 1 100 lb wheat
    Week 40: 1 10 lb powdered milk
    Week 41: 3 10 lb sugar
    Week 42: 2 cans tomato soup, 1 10 lb sugar
    Week 43: 2 cans tomato soup, 2 cans mushroom soup
    Week 44:
    Week 45: 1 10 lb powdered milk
    Week 46: 4 cans tomato soup, 4 cans mushroom soup
    Week 47: 1 10 lb powdered milk
    Week 48: 4 cans mushroom soup, 1 10 lb powdered milk
    Week 49: 7 cans of tomato soup
    Week 50: 7 cans of mushroom soup
    Week 51: 2 10 lbs sugar, 1 box salt

    A few weeks you will have "off" to replenish the kitty. I haven't figured it out myself, but by the end you should have 700lbs of
    wheat, 240 lbs sugar, 40 lbs of powdered milk, 13 lbs of salt, 10 lbs of honey, 5 lbs of peanut butter, 45 cans of tomato soup, 32 cans mushroom soup, 15 cans tuna fish, 10 macaroni and cheese dinners, 500 aspirin, and 730 multiple vitamins plus they suggest adding 6lbs of dried yeast and 6 lbs of shortening and this should be enough to sustain 2 people for a year. For every 2 people you have in your family add $5 more and double or triple the amount of whatever you are buying that week. I hope this makes sense and if you have any questions let me know. For those of you not in the US, you'll have to figure out the equivalents yourself.
    What, no metric equivalents? :D

    Comment


    • #3
      How much are you figuring 100lbs of Wheat costs? Prices I'm seeing for Hard Red or White are $70-85 per #100 bagged.
      "Lighthouses are more helpful than churches" Franklin

      Comment


      • #4
        Originally posted by voodoo View Post
        How much are you figuring 100lbs of Wheat costs? Prices I'm seeing for Hard Red or White are $70-85 per #100 bagged.
        We've been doing this for 37 years. I know prices are rising fast but there are still deals to be had. We get our wheat from the Farmers Co-Op. It's been frozen for a week to kill off the Critters and Larvae. Then vacuum packed into 25 lb buckets with Oxygen Absorbers. Hard Red or White is the same price and it's Organic. $13.00. I don't see how they can do it but the do and it's great stuff. You have to be a resident of the State and a member of the Co-Op.
        There are other bargains available also.
        Today we bought 20 cases of assorted Vegetables for $6.99 a case. Our local grocery has better prices than China Mart. He will order as many cases as I want at these sale prices. When I approached him about buying large quantities I told him that i would per pay all my orders. The expression on his face went from,I don't to you betcha. LOL:D
        Mike

        "Those who hammer their guns into plows will plow the fields of those who don't."-Thomas Jefferson

        Comment


        • #5
          Pobably one the most useful (and encouraging) posts, so far.....;)

          Kinda like the $1 bill savings plan....
          "I Have Sworn Upon the Altar of God eternal hostility against every form of tyranny over the mind of man." -Thomas Jefferson

          "When plunder becomes a way of life for a group of men living together in society, they create for themselves, in the course of time, a legal system that authorizes it and a moral code that glorifies it." -Frederic Bastiat

          Comment


          • #6
            Originally posted by Big_Saw View Post
            Pobably one the most useful (and encouraging) posts, so far.....;)

            Kinda like the $1 bill savings plan....
            The $1 bill savings plan financed my ammo purchases for a year....:D

            When I started prepping I found this list, and it really helped out alot...at least to put things into perspective, and then my planning nature kicked in and it all made sense.

            We maintain ourselves at a 3 year storage plan, and let me tell you, moving it from Phoenix out here to Midland was truly, a below average experience.

            Comment


            • #7
              Great list, I wouldn't even know where to start to get 100 pound container of wheat or what to do with it if I had it

              Comment


              • #8
                Originally posted by forever_frost View Post
                Great list, I wouldn't even know where to start to get 100 pound container of wheat or what to do with it if I had it
                You can order most of this stuff online.
                Emergency Essentials ( along with cookbooks on what to do with it) is good.
                Walton Feed is excellent.

                www.waltonfeed.com
                www.emergencyessentials.com
                www.safecastleroyal.com
                www.mountainhouse.com (freeze dried and dehydrated foodstuffs)

                Comment


                • #9
                  I started my stocking today. 6 cans of tuna, 2 big cans of chicken, 3 big tubs of salt, 2 bottles of vitamins and a huge FatMax from Stanley

                  Comment


                  • #10
                    Im on it !!!!! why so much sugar?
                    proper preparedness prevents poor performance

                    Comment


                    • #11
                      Not complete

                      I looked 3 times and did not see the coffee. :p
                      You can't get here from there. ;)

                      Comment


                      • #12
                        Now you know

                        Originally posted by ridgid1 View Post
                        Im on it !!!!! why so much sugar?
                        For the coffee.;)
                        You can't get here from there. ;)

                        Comment


                        • #13
                          I'm new to this "list". Serious questions:

                          Why so much sugar?
                          Explain in some detail how to use the wheat. Need grinder, right?
                          Why so much soup and so little tuna for instance?

                          I'm sure I can research a bit and figure it out, but can somebody take the time to explain a typical weeks menu and prep required?

                          Thanks!
                          JUST CURIOUS? PRUNES ARE DEHYDRATED PLUMS. SO WHERE DOES PRUNE JUICE COME FROM?

                          Comment


                          • #14
                            When this list popped up way back when we were preparing for Y2K, the author said that they ate more soup than anything, it was easy to prepare in case the kids were fixing a meal, and the kids didnt like tuna, etc. with a tweak or two, it can be modified to fit your own needs. Some, like Rusty for example, might like beans instead of tomato soup. Or sardines. or salmon. Its a basic guideline on how to plan, mostly.

                            They made a lot of sweets for the kids, like pan brownies and pies, etc. Sugar is easily bartered, too. Plan on some good bartering for lots of stuff, with a little bit of flour and sugar.

                            And yes, you will need some kind of grinder, preferably a handcrank one (yanno, cuz we are preparing for no electricity and stuff....):cool:

                            Lo~
                            Classic Southern defense: "But your Honor, he just NEEDED killin!

                            Comment


                            • #15
                              Thanks S.
                              That puts it in perspective for me.
                              JUST CURIOUS? PRUNES ARE DEHYDRATED PLUMS. SO WHERE DOES PRUNE JUICE COME FROM?

                              Comment

                              Working...
                              X