Announcement

Collapse
No announcement yet.

Is this a good value?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Is this a good value?

    Was listening to the GB radio show, one of his sponsors is food insurance (.com).

    They have this pre-made kit, all freeze dried. Price seems fair, with grab-n-go pack, etc...

    http://www.foodinsurance.com/food_in...e/foodkits.php

    So what'cha think? Please consider the time in purchasing and building your own, piecemeal.

  • #2
    It looks like a reasonably good price for what you get but ................. I wonder about the taste and quality of food you would receive. But in a SHTF situation in a very short time frame without anything to eat , just about any thing will taste like Fillet Mignon.
    Every Day , Is A Bonus.

    Comment


    • #3
      Originally posted by rsanders View Post
      It looks like a reasonably good price for what you get but ................. I wonder about the taste and quality of food you would receive. But in a SHTF situation in a very short time frame without anything to eat , just about any thing will taste like Fillet Mignon.
      Should have add: This would be for bug-out only... grab and go, aside from normal food reserves.

      Comment


      • #4
        Back in the 1980's, when Jimmy Carter was Prez, my friend bought a year's worth of freeze dry for his family. He kept it for about 5 years or more then took it to a gun show and sold it piece meal for about 70% of what he paid for it, then he turned around and bought new freeze dry!
        The road to serfdom is paved with free electric golf carts.

        Comment


        • #5
          I think this is probably a good deal and an excellent start for a BOB. Quality may be an issue with the filter, multi-tool and as mentioned earlier flavor. Mountain House meals sell for around $8.00 for the 2 serving meals at Walmart. (1 serving = 1 cup usually) This source is selling essentially 28 freeze dried servings (lunch and dinner... Breakfast seems to be only oats and granola)
          28 servings of Mountain House from Walmart would run you around $112.
          A good water filter is going to cost at least $60.00 (This kit may or may not have a quality filter... I'm guessing not)
          Fuel tab stove - $8.00
          Multi tool - $12.00 to $25.00 for anything decent.
          Handcrank radio/flashlight - $17.00
          Water proof matches $3.00
          Granola bars and oatmeal - $7.00
          Back Pack - Anywhere from $20 to $100 depending on the quality you would want.

          Total from Walmart - around $239 using Mountain House products, a good water filter, lowend multi-tool and a cheapo bag.
          This kit $210 (including shipping) - Not a bad choice for someone who may not have the time or interest to build their own..

          I choose to build my own simply because I like to pick and choose the individual items as well as purchase as I go, spreading the cost out over time.
          Last edited by slowz1k; 02-02-2010, 12:37 PM.
          The 12ga.... It's not just for rabbits anymore.

          Comment


          • #6
            [A good water filter is going to cost at least $60.00 (This kit may or may not have a quality filter... I'm guessing not)]

            Here .... try this: http://www.youtube.com/watch?v=m8VQk4isaOM

            O.W.
            Things are seldom what they seem.

            Comment


            • #7
              O.W.

              That's just cool!!!!:cool:

              I'm making one of these ASAP... Actually two. One larger version and one pack size version as a backup, or pre filter for my Katadyn.

              Good post!
              The 12ga.... It's not just for rabbits anymore.

              Comment


              • #8
                BTW most freeze dried meals are about 350 calories per serving
                The road to serfdom is paved with free electric golf carts.

                Comment

                Working...
                X