Announcement

Collapse
No announcement yet.

More for the money

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • More for the money

    I started about a year ago to build up a little extra food then I got laid off and could not afford to put any extra back.Now I have sold one of my prized positions (my ATV:() so I have a little extra money for food guns and ammo. I have the guns and ammo covered but I was wanting some advice on how I can get the most out of my money for food?? Is it going to a sams clup and buying can goods or is it MRE`s or freeze dried??Any advice would help. THANKS
    Remington 700 7MM ultra Mag
    Remington 1187 12Ga
    Remington 700 50cal black powder
    Winchester 190 22lg
    Sprinfeild XD 40
    Glock 22
    Kimber eclipse 45



    When the people fear the government there is tyranny; when the government fears the people there is liberty!

  • #2
    Money is an issue for me too. I'm going with extra canned goods from the grocery store or bulk store, and buying big bags of grains/rice/flour and putting them in pails myself. I have a couple of the Mountain House #10 cans of meat.

    Of course, I'm relying heavily on canning my own food from my garden this year.
    "Be Excellent to Each Other"

    Comment


    • #3
      yes Luckily I started with the pails of rice and pintos before they rose in price.I think I am going to create a pail of salt and sugar next,then with the large cans as you suggested.
      Remington 700 7MM ultra Mag
      Remington 1187 12Ga
      Remington 700 50cal black powder
      Winchester 190 22lg
      Sprinfeild XD 40
      Glock 22
      Kimber eclipse 45



      When the people fear the government there is tyranny; when the government fears the people there is liberty!

      Comment


      • #4
        http://www.foodforhealthint.com/emergency.php try this. i did!!!!! cost is 100.00 delivered!!!!

        Comment


        • #5
          I only stock what I eat (and eat what I stock). I buy what I normally would and rotate it in the pantry. That way we aren't putting money into something we might never use, might never like and we can enjoy a week off from the grocery store now and then!
          Condiments: 12 of each will go a year for the most part. I get them on sale or at the big box store.
          Pasta: I get when it goes on sale ($10/10) and pick up 20 or 30 and repackage it and put it on the shelf.
          Veggies (that I don't grow myself) I pick up on sale by the case. Same with canned fruit.
          I try to keep 20 lbs of flour and sugar at all times, as well as several big packages of paper goods.

          Comment


          • #6
            I dont think the price of the wholesale club is worth it unless you can get in free with a friend. Ours is $40/yr and I only belong because my dad has me as his 1 guest, so I get my own card. Not all the prices are cheaper. I find lots of stuff is cheaper at Walmart superstore or the regular grocery if I buy the house brand. If it's on sale already and I have coupons, even better.

            I bulk buy stuff we use like pasta, rice, flour, oats, tuna, canned chicken, sardines, tomatoes, baked beans, some seeds for sprouting, etc.
            Harm none, and do what you will.

            Comment


            • #7
              Here's a basic food pail from Costco that has 275 servings for 84.99 with shipping.It's only available at Costco.com though.
              http://www.costco.com/Browse/Product...77*&lang=en-US
              This is the product description.Let me know if it sounds worth it please.


              Basic preparation will impact the probability of your family’s survival in an emergency. Delicious and easy to prepare. Each bucket contains 275 servings of Pre-mixed and Pre-seasoned 100% vegetarian and vitamin fortified food. With a 20 year long shelf life, this kit is perfect for the preparation of natural disasters such as hurricanes, tornadoes, earthquakes or even for a camping or hunting trip.

              * Easy to Prepare
              * Must have water and a heat source
              * 275 Servings
              * All Meals 100% Vegetarian and Vitamin Fortified
              * Sealed in convenient Weather-Proof bucket for easy transport
              * 30 Servings - Potato Bakon
              * 25 Servings - Corn Chowder
              * 25 Servings - Ala King
              * 25 Servings - Cacciatore
              * 25 Servings - Western Stew
              * 25 Servings - Country Noodle
              * 25 Servings - Rice Lentil
              * 45 Servings - Whey Milk
              * 25 Servings - Blueberry Pancakes
              * 25 Servings - Barley Vegetable
              * Total Weight: 23 lbs.

              For best taste and nutritional value, use product before:

              20 years of manufacturing date when stored at 60° F (16.6° C)

              10 years of manufacturing date when stored at 70° F (21.1° C)

              Comment


              • #8
                I believe that Costco bucket thing was pretty much "debunked" by serious survival sites about a year ago. IIRC, the caloric values of the foods inside were nowhere near adequate compared to what the label vaguely claimed.

                I can dig up the facts if you need them; I've never seen one of those buckets so I do not know what they say.

                Comment


                • #9
                  those buckets at costco.com seemed great, how convenient... but then i looked at everything. My family would not eat that.
                  I'll continue to stockpile our normal, everyday foods.
                  "Be Excellent to Each Other"

                  Comment


                  • #10
                    The price of the big wholesale store memberships can be expensive, and I don't go all that often. However, at least they are stocked (for now). I go to the store and they never have enough of the sale item I am going after. All in all, the prices are low enough that combined with the availability of bulk items, it's worth it to me.
                    I have limited patience in a grocery store and the crowds that never seem to thin, so one big trip is so much more worth it to me.:p

                    Comment


                    • #11
                      Ive ordered food from www.HarmonyHouseFoods.com they are located in N.C. and any order over $100 ships free. Their food is dehydrated not freeze-dried so it retains nutrients (and taste) better. Ive ordered corn, greenbeans, several kinds of beans, tomato powder, sliced potatoes and some fruit.
                      The prices at first appear expensive until you realize the amount of food you have after its re-hydrated for example a 1 gallon jug of dehydrated corn($45) re-hydrates to about 10 gallons( $4.50 a gal). the food as packaged says the shelf life is 24 months, but if repackaged(vac-pak with O2 absorber) it would far exceed that. Another advantage of the dehydrated food is its much more compact and far lighter than canned goods, so it takes up less storage space.
                      Cam

                      Comment


                      • #12
                        As I promised you all...

                        Here is a thread I created about the Costco bucket issue:

                        http://xcolony.com/x/newthread.php?do=newthread&f=5

                        Comment

                        Working...
                        X