I am amazed no one has commented on Pigs. They are generally easy to raise and have a high cost to yield ratio. Here is a good way to decide if the cost of raising one is worth it. Piglets is around $25 - $30 a piglet. Feed is around $15 to $20 a month (this is a protein and grain suppliment). The vet bill to get the right vaccination is around $25 every three months. I built my pen and shed using old wood pallets and lined the bottom at 6" and 9" an with electric fence powered by a small solar panel that I already had to stop them from escaping. It usually takes 8 months for your piglet to mature to 250 which is about perfect for slaughter. Any bigger and all your get is alot more fat and less meat. The yield of meat and other products should be 190 pounds. So here are the totals and these are for my area and maybe less or higher in other areas.
Piglet - $ 30
Feed - $160
Vet - $ 75
265/190 = $1.3947 per pound
This is approximate and it will cost more if you carry your porker to a butcher shop. If you can get a good butchering book on Pork then you can see how to do the cuts yourself and save that amount of money. I usually do my own butchering so my final cost of the pork is $1.3947 per pound and i have better tasting, healthier pork in the freezer.
Piglet - $ 30
Feed - $160
Vet - $ 75
265/190 = $1.3947 per pound
This is approximate and it will cost more if you carry your porker to a butcher shop. If you can get a good butchering book on Pork then you can see how to do the cuts yourself and save that amount of money. I usually do my own butchering so my final cost of the pork is $1.3947 per pound and i have better tasting, healthier pork in the freezer.
Comment